Bőrsebészeti kezelések Dunaharasztin
Anyajegy levétel, Aranyér és Visszér kezelés, Benőtt köröm műtét
Sürgős sebészeti beavatkozásra van szüksége? Miért várna 6 hónapot, ha nálunk néhány héten belül időpontot kap? Minőségi sebészeti beavatkozások Dunaharasztin.
Sebészeti beavatkozások Dunaharasztin
Kérjen időpontot visszér kezelésre, aranyér kezelésre, sebkezelésre, orvosi másodvéleményhez vagy leletek kiértékeléséhez Dunaharasztin.
Visszérkezelés
A visszérbetegség belgyógyász, sebész és bőrgyógyász közreműködését egyaránt igényli, ugyanakkor az eredményes visszér kezelés a betegtől is életmódváltást követelhet meg és a mindennapi tevékenységekre való odafigyelést igényli.
Visszér kezelés életmódváltással
A visszér problémák orvosi kezelése mellett szinte minden esetben fontos az életmódváltás, de a visszerességre hajlamos családokból származó egyéneknek is célszerű olyan életvitelt folytatniuk, amely nem fokozza az alsó végtagokban a vér pangását.
Visszér ellen olyan munkát kell választani a betegeknek, amelynél nem kell tartósan állni, fizikailag jelentősebben nem megterhelő, illetve mód van munka közben egy kis sétára, az izompumpa rendszeres működtetésére. Tartózkodni kell tehát a nehéz fizikai munka végzésétől, a cipekedéstől, ami fokozza a vénák telődését.
A túlsúly is lényegében úgy működik, mintha egész nap plusz súlyokat hordozna a beteg, fontos tehát a súlykontroll, és a rostokban dús táplálkozás.
Sportolás visszeresség ellen
A meleg hatása kedvezőtlen, mivel hatására kitágulnak a vénák, a billentyűk elégtelenül záródnak, ami fokozza a pangást. A meleg fürdővíznél mindenképpen kedvezőbb a nem túl meleg vizes zuhanyzás. Az egyéb direkt hőhatást is kerülni kell, úgymint a hősugárzót, a szaunázást vagy a napozás. A padlófűtés hatásáról megoszlanak a vélemények.
Magas-sarkú cipő viselésekor nem működik megfelelően az izompumpa, súlyos visszértágulatban szenvedőknél semmiképpen nem ajánlott hordásuk, helyettük puha, kényelmes, ideálisan 3-4 centiméter sarokmagasságú cipő javasolt. A szűk ruházatra is igaz, hogy keringésre kifejtett káros hatásuk miatt kerülni kell viselésüket.
Visszér ellen torna
- Végezzen bokakörzéseket fekvő helyzetben!
- Végezzen bicikliző lábmunkát fekvő helyzetben!
- Fekvő helyzetben fogjon meg lábaival valamilyen tárgyat (pl. könyvet), és emelgesse azt!
- Váltakozva álljon előbb lábujjhegyére, majd sarokra!
A tornagyakorlatokhoz hasonló hatással bír a hideg vizes, vagy a váltott hideg-melegvizes, alulról felfelé történő lábzuhany.
Ha éppen nem mozog, akkor is figyeljen testhelyzetére! Tartós üléskor a lábakat fel kell polcolni, sőt fekvéskor is célszerű a lábakat alátámasztani, esetleg az ágy láb felőli végét megemelni körülbelül 10 centiméterrel.
Az életmódtanácsokhoz tartozik a láb bőrének gondos ápolása, például a sarok berepedéseinek elkerülése, a körmök elővigyázatos pedikűrözése, megelőzve az apró sérüléseket, melyek különböző szövődmények előidézői lehetnek. Hasonló okból fontos a gyakran előforduló lábgombafertőzés megelőzése, illetve gondos kezelése.
Kompressziós kezelés visszeresség ellen
A rugalmas pólya (fásli) felhelyezése
A pókháló visszeresség
"Direkt" lézeres visszér műtét
A lokális vagy “direkt” lezeres visszer kezeles során úgynevezett vaszkuláris lézereket használunk. Lézeres visszér műtét során a kiserek elzáródása következik be, mivel a lézer fénye a vérfestékben nyelődik el. Az erek a lézer kezelés után még néhány hétig látszanak, bár már keringés nincsen bennük. Az elzáródott kis erek lassan felszívódnak, nyom nélkül eltűnnek. A beavatkozás után átmeneti bőrpír, kékeszöld foltok előfordulhatnak.
Ilyen jellegű műtétet nem végzünk!
Injekciós visszér kezelés
Visszérre krém vagy kenőcs
A visszér elleni krémek és kenőcsök használatának előnyei: a hatóanyag teljes egészében oda kerül és ott fejti ki hatását, ahol szükség van rá. Sőt, mindezek miatt komolyabb mellékhatásokkal sem igazán kell számolnunk. A visszér kezelésében azonban a lokális készítmények mellett a szájon át szedhető, érvédő hatású szereknek is fontos szerep jut.
Az egész napos megerőltető munka után sajgó lábainknak valódi felüdülést nyújthat egy alapos bedörzsölés. Szintén ebből a megfontolásból tartalmazhat némelyik készítmény fájdalomcsillapító összetevőt is.
A visszér kenőcsök és krémek hathatnak az erekre is: a hatóanyagok egy része az érfalakra fejt ki hatást, javítva azok tónusát, míg más részük csökkenti a hajszálerek áteresztőképességét (permeabilitását).
Míg viszont a fájdalomcsillapító vagy a hűsítő hatás eléréséhez elég egyetlen bedörzsölés, az erek javulását csak hosszú hetek vagy hónapok kezelésétől várhatjuk. A visszér kezelésére ajánlott krémekbe néha véralvadásgátló anyagot is kevernek, hogy elejét vegyék a lelassult keringés miatti mikroszkopikus méretű vérrögök kialakulásának.
A visszérproblémák kezelésére szolgáló krémek és kenőcsök hatóanyagai között sok természetes anyagot találunk, melyek évtizedek, évszázadok óta ismertek az erekre kifejtett hatásukról. Ilyen például a leggyakrabban alkalmazott vadgesztenye, amelynek kivonata vízhajtó, gyulladáscsökkentő és érvédő (vazoprotektív) hatású.
A rutin, rutozid vagy flavonoid is több készítmény hatóanyaga. Megtalálható a citrusfélékben, a kerti ruta nevű gyógynövényben és a hajdinában is, és tiszta formában elsőként a C-vitamint kutató Szent-Györgyi Albert állította elő.
A visszérre használt krémek és kenőcsök hatását más terápiás módszerekkel – szájon át szedhető érvédő készítményekkel, tornával, gyógyharisnyával – is ki kell egészítenünk, ha komolyabb panaszaink vannak!
Visszér tabletta szedése, gyógyszeres kezelés
Visszér műtét
A panaszokat okozó visszerek eltüntetésére a sebészeti beavatkozás ajánlott. Ennek során igen apró, néhány mm-es metszéseken át távolítják el a panaszokat okozó tágult visszereket. Műtét után a kompressziós kezelés alkalmazása javasolt meg egy ideig.
Ilyen jellegű műtétet nem végzünk!
Mikor kerüljön sor a visszér műtétre?
A visszérbetegségek hagyományos sebészeti kezelése a nagyobb tágult felületes vénák eltávolítását jelenti, amelyek az esztétikai szempontokon túl már panaszokat is okoznak, vagy szövődményekkel fenyegetnek (visszér gyulladás, mélyvénás trombózis, vénás lábszár fekély). A műtéti technikák fejlődésével napjainkban már a bőr jelentős megkímélésével, minimális terheléssel történnek ezek az operációk. Ezek egyike során a sebész kis bőrmetszéseket ejt, ezen keresztül horgolótű alakú eszközt akaszt a véna falába, így távolítja el a tágult érszakaszt. Un. endovaszkularis sebészeti eljárások közé tartozik az ér üregébe bevezetett termokatéterrel történő abláció, a lézeres vagy rádiofrekvenciás visszérműtét által az ér elzárása is. Súlyos visszér betegség esetén lekötik a tágult vénák nagyobb vagy mélyebb vénákba való beömlése előtti szakaszát esetleg kombinálva az endovaszkularis eljárással.
Ilyen jellegű műtétet altatásban nem végzünk!
Aranyér kezelése
Az aranyérnek nevezzük a végbélben normálisan jelenlévő anatómiai és funkcionális egységet (odavezető artéria, egy nyálkahártya alatt elhelyezkedő érgomolyag és elvezető véna, melynek szerepe a végbélnyílás finom szabályozása), mely működésének megbomlásakor alakul ki az aranyérbetegség.
Elhelyezkedése szerint megkülönböztetünk belső aranyeres csomókat, melyek mindig a bőr és a nyálkahártya találkozásának vonala felett, a hengerhámmal borított területen, a laza szerkezetű nyálkahártya alatt találhatók. A belső aranyeres csomók hanyatt fekvő helyzetben 3,7 és 11 óra irányában helyezkednek el. Közöttük, különösen előrehaladt stádiumban kisebb köztes csomók is jelen lehetnek.
A külső aranyerek a bőr és a nyálkahártya találkozásától kintebb a végbélnyílás körüli bőrfelszín alatt helyezkednek el. Vérellátásukat a kismedence páros ereiből, oldalról kapják.
Elhelyezkedésük irányai nem olyan karakterisztikusak, mint a belső aranyereké, ugyanakkor számos összeköttetés létezik a külső és belső aranyeres érgomolyagok között. Ez a második legjelentősebb kapcsolat a zsigeri és a szisztémás vénás rendszer között.
Etiológia (aranyér kialakulása)
Diagnózis
A külső aranyerek minden esetben láthatók, megjelenésükhöz nem kell hasprést alkalmazni.
Lilás színűek és mindig bőrrel fedett területen helyezkednek el. Trombózisuk esetén színük kékesfekete az elhalt hámterületeken. Spontán megnyílásuk esetén kis vérrög jelöli helyüket vérszivárgás kíséretében. Felülfertőződhetnek, ilyenkor gyulladásos duzzanat, fibrines felrakódás észlelhető, elhalt hámszélekkel és gennyes váladékkal.
Végbél vizsgálattal korai stádiumban az aranyerek az ujj enyhe nyomására is kiürülnek, így nem tapinthatók, ismétlődő gyulladás után visszamaradt hegesedés és szervült érrög gyógyulását követően a típusos irányokban hosszanti bedomborodás formájában tapinthatóvá válnak.
Végbélnyílás tükrözés során az eszköz lassú visszahúzása közben a lumenbe boltosulnak az alsó részükön lilás, feljebb vöröses rózsaszín gyulladt nyálkahártyával fedett csomók, melyek a feszülés és a mechanikus irritáció hatására gyöngyözve vérezhetnek is.
Differenciál diagnózis
Aranyér kezelés
A betegség I. stádiumában a diétás és helyi kezelésé a vezető szerep. A végbélnyílás környékének tisztántartása, minden székletürítés után a végbélnyílás kitusolása, gombás fertőzés esetén hajszárítóval történő szárítása alapvető fontosságú. A széklet puhítása enyhe laxativumokkal (pl. lactulose szirup 2 x 15 ml, pl. Laevolac), illetve rostot tartalmazó diétával megelőzi a kemény székletrögök által történő vérzést és fájdalmat okozó mechanikus sérüléseket.
A kúpok és kenőcsök fájdalomcsillapítót, érzéstelenítő szereket, gyulladáscsökkentőket és vérzést gátló készítményeket tartalmaznak. Használatukat egyértelműen nem támasztják alá klinikai vizsgálatok.
A konzervatív kezelés csak időleges eredményeket hozhat.
A gumigyűrűzés a vérellátás megszüntetését az aranyér be- és elvezető ereire speciális eszközzel feljuttatott szorítógyűrűvel oldja meg. A gyűrűt feltétlenül hengerhámmal fedett területre kell felhelyezni, különben elviselhetetlen fájdalmat okoz. A módszer a második és – egyesek szerint – a harmadik stádiumban levő aranyeres csomók kezelésére is alkalmas. Egy ülésben egy, esetleg két irányban végezhető el a kezelés. A kezelések között 2-4 hét szünet tartása javasolt.
Sebkezelés
Nehezen gyógyuló sebek korszerű kezelése. Krónikus sebnek nevezzük azokat a nehezen gyógyuló sebeket, amelyek a keletkezésüktől számított 6 hét elteltével sem gyógyulnak meg. Ilyenek lehetnek pl. bőr daganatok, fekélyek. Fontos a bőrgyógyászati és sebészeti konzílium. Daganat gyanús elváltozásokat el kell távolítani vagy szövettani vizsgálat céljából mintát venni belőlük.
Fekélyek a bőrön
A kivizsgálás, pontos diagnózis felállítása után az alapbetegséget képező artériás vagy vénás keringési zavar javítását célzó érsebészeti vagy intervenciós radiológiai beavatkozásra van szükség. A társbetegségek miatti állapotok (pl. szívelégtelenség, cukorbetegség) beállítása nélkülözhetetlen.
Krónikus beteségekben szenvedő ágyhoz kötött betegek felvekvéseinek kezelése legnagyobb részt ápolási feladat. Megfelelő dekubitusz matrac használata, mozgatás, higiénia fenntartása a leglényegesebb a megelőzéshez és a már kialakult dekubituszok gyógyításához egyaránt.
Diabeteses láb
A nem gyógyuló (krónikus) bőrsebek ellátásáról
A nem gyógyuló sebek stádiumai
Váladékozó, fertőzött: a váladék a sebalapon képződik a nyirokfolyadékból, a gyulladásos infiltrátum alkotórészeiből és az elhalt szövetek autolitikus anyagaiból. A baktériumfertőzés a gyulladás következtében fokozza a sebváladékot, amihez az elhalt leukocyták nagy tömege (genny) keveredik.
Granulálódó: a növekedési faktorok hatására megindult szövetszaporulat eredményezi az érdús, vörös színű granulációs szövetet a sebalapon.
Hámosodó: a sebalapon kialakult granulációs szövet megteremti az alapot az epidermális-dermalis kapcsolódás számára, és megindul a hámsejtek osztódása és a hámosodás- a sebek széle menetelessé válik, látható a gyöngyházfényű új hámszövet és elvétve a seb területén a megmaradt járulákos szervek hámjának újraképződéséből kialakult hámszigetek
A nem gyógyuló sebek osztályozása etiologia alapján
- vénás elégtelenség eredetű fekély;
- érszűkület- (artériás) eredetű fekély;
- diabetes mellitus (malum perforans pedis) következtében kialakult fekély
- krónikus nyiroködéma;
- decubitus;
- neuropátiás fekély;
- vasculitis;
- coagulopathia;
- égési sebek;
- egyéb
Vénás elégtelenség eredetű fekély
Érszűkület (artériás) eredetű fekély
Pentoxifyllin-B 100 mg iv. injekció, ASA, clopidogrel + vérzsírok csökkentése (statinok alkalmazása javasolt), artériás vérellátás javítására endovascularis módszerek.
Diabetes mellitus (malum perforans pedis)
Decubitus (nyomási fekély)
Helyi sebkezelés
- fibrinolizin + dezoxiribonukleáz (Fibrolan kenőcs);
kollagenáz, proteáz (Iruxol Mono kenõcs).
Fertőtlenítő szerek után csak bő vizes öblítés után használhatók, mert egyébként az enzimek elbomlanak, és nincs meg a kívánt enzimatikus hatás. Sebkezelési hibák: dezinficiens ecsetelők utáni vizes lemosás (lehet csapvíz, steril fiziológiás konyhasó vagy Ringer-oldat) elmaradása.
Antimikróbás hatású ecsetelők
A leggyakrabban ajánlott hatékony antimikrobás ecsetelők – povidone iodine BETADINE – ethylhexylglycerin , octenidine HC – undecylen-amindopropyl betaine, polihexanide. Egyes fertőtlenítő oldatoknak (pl.Neomagnol, hydrogen peroxid, káliumpermanganát) lehetnek mellékhatásai, ezért javasolt ezeket a sebről 5-6 perces hatásidő kivárása után vizes öblítéssel eltávolítani
- a toxikus hatás nemcsak a baktériumokat, mikrobákat pusztítja el, hanem a hám- és kötőszöveti sejteket is, a károsodott szöveti sejtek nem képesek a növekedési faktorok termelésére;
- a sebalapon maradt dezinficiensek irritációt, nem kívánt gyulladást okoznak (leukocytosis)
- a seb környékére jutott dezinficiensek irritálják a bőrt, macerációt és ekcémát okoznak.
Mercurochrom (higany tartalmú ecsetelő) használata nem javasolt: elégtelen az antimikrobás hatása, megfesti a szöveteket, ami a vizsgálatot nehezíti, toxikus!
Sebhintőpor, granulátumok
Nem összetételük vagy hatóanyaguk, hanem fizikai tulajdonságaik – por, száraz granulátum- miatt nem javasolt a mély, erősen váladékozó vagy nekrotikus sebekre. Az ok, hogy a por a sebváladékkal „sarat” képez, ezáltal szinte beleragad a szövetekbe, nem távolítható el tökéletesen és ezért fokozza az infekció rizikót. Nem javasolt: nekrotikus seb, mély seb > 3mm alávájt szélű seb, roncsolt seb. Javasolt: tiszta sebalap, felületes seb.
Sebészeti eljárások
A nekrózis gyors és radikális eltávolítása szorítkozhat csak a seben lévő elhalt szövetrészek eltávolítására, vagy az elhalt terület eltávolításából, az élő szövetekig történő kivágásából. A műtét ilyenkor altatásban történik, sebészeti osztályon. • A nagy kiterjedésű bőrseb fedése több módon történhet
Gyógyszeres kezelés
Gondozás
Orvosi másodvélemény
Egyre gyakrabban felmerülő kérdés manapság az orvosi másodvélemény iránti igény. Főleg nagy súlyú döntéseknél pl. daganatos betegségekben, az élet hosszúságát és minőségét befolyásoló terápiás döntések meghozatalánál, merül fel a kezelőorvos véleménye mellett még egy másik szakember véleményének megkérdezése.
Az orvosi másodvélemény kialakítása során előfordulhat, hogy a második vélemény eltér az elsőtől, de a kérdés szakmai tartalmát tekintve mindkét álláspont megállja a helyét. Az orvosok szempontjából a vonatkozó szakmai irányelvek bemutatása, elmagyarázása a mérvadó.
A betegek és hozzátartozóik szempontjából a legfontosabb az orvosi kezelések eredményeivel kapcsolatos reális várakozás kialakítása.
Továbbá fontos elmagyarázni és a betegeknek megérteni, hogy a kezelések nem csak pozitív eredménnyel végződhetnek és az esetleges negatív következmények, szövődmények nem a kezelést végző személyzet hanyagságával, hanem a beteg szervezetének válasz reakciójával összefüggő események.
Végeredményben a betegnek kell a döntést meghozni. Az beteg életét, annak hosszúságát és minőségét befolyásoló kérdésekben maga a beteg tudja a maga számára legmegfelelőbb döntést meghozni. Az orvosi kezelő személyzet feladata minél több információ elmagyarázásával segíteni a betegnek a számára legmegfelelőbb döntést meghozni.
A hozzátartozók szerepe szintén lényeges a beteg támogatásában a döntés meghozatala alatt, ill. ezt követően a kezelések és a kezelést követő gondozási időszak folyamán. A hozzátartozók tudják segíteni a beteget az orvosi konzultációk alatt kérdések feltevésével, ill. az elhangzott információk megértésével, megjegyzésével, esetleg feljegyzésével, mely az orvosi konzultáció utáni családi környezetben történő beszélgetéseknél, közösen megbeszélt döntések meghozatalánál nagy jelentőségű lehet.
Leletek kiértékelése
Orvosi leletek, vizsgálati eredmények, zárójelentések közérthető értelmezése, interpretációja, elmagyarázása
Egy orvosi lelet latin esetleg görög szavakból formált orvosi zsargont és egy sor, a nem-szakemberek számára nehezen érthető orvosi kifejezést tartalmaz, melyet le kell „fordítani” a betegnek, elmagyarázni, értelmezni és az így felmerülő kérdésekre érthető választ adni. Ez,a mire a túlzsúfolt, állami egészségügyi rendszer keretei között nehéz időt és energiát találni.
Valójában az orvosi képzésnek még a mai napig sem integráns része Magyarországon a betegekkel, hozzátartozókkal, sőt a kollégákkal, szakdolgozókkal történő kommunikáció sem. Félreértésekből és egyáltalán a kommunikáció hiányából sok félreértés, negatív tapasztalat, panasz, konfliktus eredeztethető.
A zárójelentés egy kórházi kezelés során keletkezett egészségügyi információk leírására szolgáló írásos emlék.
Felépítését tekintve a beteg személyi azonosítóit követően, panaszaival kezdődik, majd a kórtörténet leírása után a vizsgálati eredmények felsorolásán alapuló kórisme megállapításával folytatódik. A kórisme határozza meg az orvosi vélemény alapját és azt, hogy milyen kezelések tesznek javaslatot.
Hasonlóan az orvosi leletekhez – mivel szakemberek számára íródott – zsúfolva van idegen kifejezésekkel, orvosi szakkifejezésekkel.
A betegnek joga van tudni milyen eltéréseket találtak nála. Ezeknek az eltéréseknek a jelentőségét az egészségi állapota szempontjából. El kell magyarázni a kórisme lényegét és az ezen alapuló kezelési javaslatok előnyeit, hátrányait. A beteggel át kell beszélni a preferenciáit és segíteni az általa számára legjobbnak tartott kezelési megoldás kiválasztását. Ideális esetben „nyitva kell hagyni az ajtót”, lehetőséget adni későbbi időpontban esetlegesen felmerülő további kérdések megbeszélésére.
Sebészeti konzultáció (20 perc)
27.500 Ft
Benőtt köröm eltávolítás körömágyplasztikával (garanciával)
50.000 Ft
Ambuláns műtét + szövettan
50.000 Ft + 16.000 Ft
Aranyér konzultáció Anoscoppal
30.000 Ft
Aranyér vizsgálat + Barron féle Ligatura
50.000 Ft
Visszér beadott injekciós kezelés
40.000 Ft
Varratszedés
Ingyenes
Kérjen időpontot sebészeti kezelésre
Rendelési idő:
Hétfő: 15 órától
Sebész Főorvos
A célom, hogy alakóhelyem környékén az orvosi ellátás fejlesztését segíteni, annak érdekében, hogy a helybeli lakosok helyben is hozzáférhessenek magas színvonalú, ugyanakkor elérhető áru, egészségügyi szolgáltatáshoz.