A ránctalanítás egyik közkedvelt és hatékony módszere a botox kezelés.
Előnye, hogy gyors, fájdalommentes és látványos eredményeket hoz.
Az injekció viszonylag alacsony kockázattal jár, így napjainkban az egyik leggyakrabban használt orvos-esztétikai eljárás.
Mi a botox kezelés?
A botox orvosi neve a botulinum toxin, amely egy izombénító anyag. Kis mennyiségben, lokálisan alkalmazva pozitív hatásokat lehet vele elérni. Elsődlegesen az arcesztétikában kerül alkalmazásra, de egyéb egészségügyi területen is használják.
A botulinum toxin gátolja (de nem károsítja) az idegvégződések és az izmok közti ingerületátvitelt. Így az izmok ellazultsága okán nem gyűrődik a felettük húzódó bőr.
A botox kezelés során egy vékony tű segítségével juttatják be a botulinum toxint a kívánt helyre. Megbénítják az adott izmot, vagy izomcsoportokat, amivel az arc relaxált állapotát idézik elő.
Az izmok pihenése következtében csökkennek az izomaktivitás okozta ráncok és redők, például a homlokon, a szem környékén, vagy az ajkak körüli területen.
A kezelés hatására az arc fiatalosabbá, pihentebbé és bizalmat sugárzóbbá válik. A kemény vonások kisimulnak, ugyanakkor profi szakember kezei között nem kell attól tartani, hogy elveszítjük arcunk jellegzetes vonásait. A jól sikerült botox kezelés eredményeként önmagunk jobb kiadását láthatjuk viszont a tükörben.
Milyen fajta ráncok kezelésére alkalmas a botox?
A botulinum toxin arcesztétikai alkalmazása elsősorban
- a szemöldök közötti ráncok,
- az orr körüli ráncok,
- a homlokráncok és
- a szarkalábak kezelésére javasolt.
Az eljárás lényege, hogy a természetben is előforduló clostridium botulinum baktérium termelte botulinum toxin beadásával a mimikai izmok mozgása gátlódik. Így az izmok ellazulnak, és néhány napon belül a ráncok kisimulnak.
Fontos tudni, hogy az egyszeri botox injekció nem jelent végleges megoldást a ráncok ellen. Bizonyos időközönként ismételni kell a kezelést, a kívánt eredmény elérése és fenntartása érdekében.
Az év bármely szakában alkalmazható, mivel nem okoz fényérzékenységet, sem egyéb komolyabb mellékhatást.
A botox kezelés önmagában és egyéb esztétikai kezelésekkel kombinálva is igénybe vehető. Ilyen kezelések például a peeling, a hialuronsavas töltés, vagy az arclifting.
A test mely részein alkalmazható még a botox?
A botox kezelés legismertebb és legáltalánosabban kezelési területe az arc. Az arc mimikai ráncait simítja ki, súlyos mellékhatások nélkül. Ezért is rendkívül népszerű a szépülni, fiatalodni vágyók körében.
A botox az arcesztétika területén betöltött szerepe mellett egészségügyi problémák orvoslására is kiváló:
A kórosan erős izzadást a verejték fokozott kiválasztódása mellett még szúrós szag is kísérheti. A hiperaktív verejtékmirigyekbe juttatott toxin gátolja az izzadság termelődését és csökkenti a kellemetlen testszagot.
Régóta fennálló, erős intenzitású migrén esetén segíthet a botox injekció. A fej különböző pontjaiba injektált botulinum toxin csökkenti a migrénes rohamok gyakoriságát, hosszát és súlyosságát.
A botox használható az állkapocs izmainak lazítására is, csökkentve ezzel az állkapocs fájdalmát és a fogcsikorgatást.
A botox injekció alkalmazható az inkontinencia kezelésére is, különösen az ún. hiperaktív-hólyag típusú inkontinencia esetén.
A botox a hólyagba injektálva blokkolja az idegek és az izmok közötti ingerületátvitelt, így csökkentve a hólyag túlzott összehúzódásait. Ez segíthet mérsékelni az inkontinens tüneteket.
Mi a teendő botoxolás előtt és után?

Dr. Michailovits Lehel
Sebész Főorvos
A célom, hogy alakóhelyem környékén az orvosi ellátás fejlesztését segíteni, annak érdekében, hogy a helybeli lakosok helyben is hozzáférhessenek magas színvonalú, ugyanakkor elérhető áru, egészségügyi szolgáltatáshoz.
- A kezelés előtt komoly teendő nincs, ugyanakkor egyes gyógyszerek (pl. vérhígítók) szedése befolyásolhatja az injektálás utáni véraláfutások megjelenését. A kezelés előtt mindenképpen érdemes szakorvossal konzultálni arról, hogy milyen gyógyszereket szedünk.
- Ha fertőző vagy egyéb kóros betegségben szenvedünk, okvetlenül tájékoztassuk róla a kezelést végző orvost.
Utána
- A kezelés után a tűszúrások helyén enyhe duzzanat és bőrpír alakulhat ki.
- Ritkán a környező izmok is elernyedhetnek, ami a szemhéj petyhüdtségével jár. Ez az állapot átmeneti és fájdalommentes.
- A beavatkozás után 2-4 órán keresztül az arcizmok intenzív használata javasolt, hogy a szer megfelelően el tudjon oszlani.
- 2-4 órán keresztül kerülni kell a fej vízszintbe való helyezését, nyomását és a túlzott előre hajolást is.
- A kezelés után 24-48 óráig mindenképpen tartózkodni kell a szolárium használattól és a tűző naptól. Nem javasolt meleg fürdőt venni, vagy szaunába menni.
- A botoxolást követő 2-3 napban az erős fizikai aktivitást jobb mellőzni.
- Az injektálás után minimum 24 órán át érdemes tartózkodni a nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztástól is.
Hány nap elteltével látható a botox kezelés hatása?
A botox hatása 2-5 nap után kezd szemmel láthatóvá válni és 10-14 nap alatt teljesedik ki.
A töltőanyag káros mellékhatás nélkül, az idő múlásával problémamentesen lebomlik a szervezetben.
Alkalmazásával a felületes ráncok megszüntethetők, a mélyebbek halványíthatók.
Meddig tart a botox hatása?
- A beavatkozás 15-20 percet vesz igénybe és nem jár erős fájdalommal.
- Hatása a kezelést követően 3-6 hónapig tart.
- A botoxolás egy évben többször is biztonságosan megismételhető.
Botox férfiaknak?
Igen! A botox kezelés nemcsak a nők kiváltsága. A férfiak napjainkban egyre nagyobb számban veszik igénybe ezt a fajta szolgáltatást.
A mélyebb ráncok korrigálására, az arc harmonizálására és az izzadás mérséklésére (pl. tenyér és hónalj) is előszeretettel választják a férfiak ezt a megoldást.
Mely életkorban a legjobb választás?
Általában 18-65 éves kor közé esik az az időszak, amikor érdemes a botox kezelést a ráncok mérséklésére alkalmazni. A legideálisabb a 30-50 év közötti életszakasz, mivel a botox az igazán mély ráncok kezelésére, feltöltésére nem használható.
Mikor nem ajánlott a botox kezelés?
A botox kezelés nem minden esetben ideális. A bőr rugalmasságának csökkenése következtében megjelenő ráncok eltüntetésére például nem alkalmas.

A kezelés nem végezhető el az alábbi állapotok fennállásánál:
- Vírusos bőrfertőzések esetében (pl. aktív herpes simplex)
- Terhesség és szoptatás alatt
- Allergia – A botulinum toxinnal, vagy az injekcióban található bármely segédanyaggal szembeni túlérzékenység esetén.
- Neuromuszkuláris betegségeknél, vagyis neurológiai vagy izomproblémáknál (pl. izomsorvadás, Guillain-Barré szindróma, amyotrophiás lateralis szklerózis)
Rendelési idő:
Hétfő: 15 órától

Dr. Michailovits Lehel
Sebész Főorvos